Severní a Jižní Amerika Svět

Autem po Mexiku

Autem po Mexiku (speciálně po Yucatánu)

 

Půjčování auta

Úvodem: pokud plánujete zapůjčení auta v Cancúnu (potažmo v Mexiku obecně), věnujte výběru autopůjčovny velkou pozornost, zejména pokud budete předávat údaje o své platební kartě třetí osobě v Mexiku.

Auto lze zapůjčit na letišti v Cancúnu z celé řady obvyklých půjčoven. Standardně lze rezervaci udělat přes web rentalcars. Při rešerši jsem ale narazil na vážné problémy u téměř každé z hlavních půjčoven (zaměřoval jsem se zejména na problémy spojené se zcizením údajů o platební kartě, případně zásadnější podvody při půjčování aut). Ty jsem nalezl u každé z půjčoven, což mne trochu zarazilo. Díky této skutečnosti jsem nakonec našel na webu místní autopůjčovnu doporučovanou vícero uživateli. Půjčovna byla mimo letiště, nicméně při rezervaci se domlouvá i termín vyzvednutí zástupcem půjčovny na letišti. Vyzvednutí zástupcem půjčovny na letišti proběhlo bez problémů. Dopravil nás autem do půjčovny, kde jsme si i přes poměrně pokročilou hodinu půjčili auto značky Nissan. Standardně jsme platili deposit. Oproti obvyklým půjčovnám mělo naše auto klasickou místní mexickou registrační značku (SPZ). Nejsem si jist, zda to mohlo mít pozitivní vliv na naši bezpečnost při přejezdech vnitrozemím, – možná. Vše včetně vrácení auta proběhlo profesionálně, a zástupce nás odvezl zpět na letiště.

Pozn. Je třeba podotknout, že po návratu do Evropy se někdo neoprávněně snažil provést platbu mou kreditní kartou. Těžko soudit zda mohlo jít o někoho z půjčovny, ale vyloučit to nelze. A pak věřte nějaké autopůjčovně v Cancúnu (!!!)

Jakožto obranu lze doporučit:

  1. Vzít s sebou vícero platebních karet, a na půjčování aut vyhradit pouze jedinou. Jinou kartu používejte na vše ostatní. Minimalizujte používání kreditních karet v Mexiku obecně.
  2. Po vypůjčení auta (kdy se zablokuje deposit a odečte cena), snižte platební limity použité karty přes online bankovnictví na absolutní minimum.
  3. Po návratu z Mexika vážně zvažte zrušení/výměnu kreditní karty.

 

Ježdění autem po Yucatánu, stav silnic a bezpečnost

Cestování autem po Yucatánu je celkem bezproblémové. Úroveň značení je vcelku dobrá, přesto lze vřele doporučit GPS navigaci. Úroveň respektování pravidel je celkem slušná. Obecně je dobré dávat při řízení pozor, neboť se zde občas vyskytují u nás nezvyklé anomálie. Je absolutně nezbytné koukat před sebe a reagovat včas na retardéry, které jsou zde vesměs betonové a při přejezdu v plné rychlosti přijdete s velkou pravděpodobností o podvozek. Většinou je nutné je přejete krokem. Až na výjimky jsou však označené dopravní značkou.

Občas matoucí je způsob odbočování, kdy ne všichni dávají signál blinkrem.

O něco náročnější je provoz ve velkých městech jako Cancún. Ale s trochou opatrnosti lze projet bez větších problémů, anarchie se nekoná.

Během dvoutýdenního pobytu jsme často cestovali jak po hlavních silnicích, tak po vedlejších silnicích. Nesetkali jsme se s bezpečnostním problémem jakéhokoli typu. Přestože odbočky v některých vesnicích a městečkách vypadají až děsivě, první dojem není nutně správný (stav silnic v městečkách a vesnicích může být výrazně horší než za obcí).

Při zastavení osobně odporučuji nenechávat jakékoli věci viditelně v autě, ale vždy v kufru.

Obecně je stav silnic vcelku dobrý, a to jak na hlavních, tak i vedlejších tazích (snad s výjimkou místních lokálních silnic).

Ježdění v noci (oproti doporučením) lze absolvovat bez problémů, ale je nutná určitá opatrnost, a jezdit úměrně podmínkám. Na silnicích lze ve výjimečných případech narazit na neosvětlený dopravní prostředek.

Lze doporučit respektování rychlostních omezení.

S policií jsme žádné problémy neměli, jediná setkání se omezila na přejezdy hranic mexických států, kde vás kontrolují po zuby ozbrojení vojáci se samopaly. Při celkem cca 4 přejezdech hranic, se však zastavení vždy omezilo na nakouknutí dovozu a mávání ať jedeme dál.

Benzínové pumpy

Na diskusních fórech lze najít řadu špatných zkušeností s čerpadláři, kteří se snaží zákazníky natáhnout. Osobně jsem se s tím nesetkal ani v jednom případě. Nutno poznamenat, že jsem čerpal většinou ve městech či u hlavních silničních tahů. Nečerpal jsem u žádné vyloženě obskurní stanice.

Pokud plánujete cesty do vnitrozemí, je dobré se informovat o výskytu čerpacích stanic po cestě na internetu předem, a včas dočerpávat. Nicméně i přes jízdy ve vnitrozemí, jsem neměl žádné problémy. Kromě Dieselu je obvykle nabízen bezolovnatý benzín 95.

Anomálie

Při cestě po Yucatánu lze narazit na určité anomálie.

Kupříkladu začátkem prosince je v Mexiku tradice, že po silnicích běhají školní děti s jakousi štafetou/pochodní, doprovázeni autem. Po původu tohoto zvyku jsem nepátral, nicméně souvisí to s katolickým náboženstvím. Je nutné na ně dávat pozor.

Setkali jsme se také s poněkud nezvyklou situací, kdy hlavní silnici zablokoval nepojízdný kamión. Oproti očekáváním (a za aktivní asistence policistů), po několika neúspěšných pokusech porouchaný kamión odtáhnout lanem, jej začal ze silnice předkem vytlačovat jiný kamión.

Velký pozor je třeba dávat na již zmíněné betonové retardéry.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..