Afrika Svět

Autem po Reunionu

Praktické tipy ohledně půjčení aut (na co dát pozor)

Auto lze zapůjčit z poměrně širokého výběru autopůjčoven. Najdete zde většinu známějších jmen. Auta se většinou zdají být na pohled v dobrém stavu.

Brzdy

Vzhledem k extrémně hornatému charakteru Réunionu doporučuji při přebírání pokud možno zkontrolovat funkci a stav brzd. Zejména pokud budete mít tendenci každý den vyrážet do jiného údolí (zde nazývaných „Cirque“) či vyjíždět do horských pasů či na sopku Piton de la Fournaise, budou se Vám funkční brzdy skutečně hodit. Jde o to, že každý den pak může nezřídka začínat výjezdem do 2000m, a končit odpoledním prudkým sjezdem dolů. Mně se podařilo brzdy takřka oddělat hned první odpoledne, smrděly fest, a pak jsem zbytek týdne pro jistotu jezdil při delších sjezdech s nohou z plynu a brzdil jsem motorem (nechtěl jsem si přivydělat při vracení auta).

Vracení auta

Při předávání auta v St. Denis si někam (nejlépe do mobilu) napište kód k bráně se závorou, který vám dá půjčovna. Bude se vám hodit při příjezdu zpět na letiště, zejména pokud byste měli v plánu přijet mimo otvírací dobu. Vyhnete se tak, že budete muset hrabat v papírech a přemýšlet, co vlastně u brány použít za kód, když nikde není ani noha, jak se mi stalo cca v 5 ráno.

Jak bylo předesláno, auto lze vrátit mimo otvírací hodiny. U mne proběhlo vše standardně – bez problémů, a záloha byla během 1-2 týdnů vrácena (půjčovna Enterprise).

Půjčovna

Pokud pronajímáte auto přes rentalcars či podobně, připravte se, že vás příslušná půjčovna bude chtít připravit o další peníze formou různých pojištění a připojištění. A počítejte s letištním poplatkem, který není započítán v standardní ceně půjčení.

Výběr auta

Na Réunionu jsou silnice ve velmi dobrém stavu. Domnívám se, že terénní vůz není nutný, a to ani pokud zamýšlíte výjezd až do sedla u sopky Piton de la Fournaise, odkud vycházejí turistické trasy na vrchol. Přesto, posledních cca 6 kilometrů je cesta, která pro neterénní vozy není úplně ideální a dávejte dobrý pozor na podvozek. Při rešerši informací jsem někde četl, že si půjčovny mohou účtovat více při zjištění, že jste jezdili po nezpevněných cestách. Nic takového ale nenastalo (minimálně u mé půjčovny).

Silnice

Okolo většiny ostrova se vine dálnice, která je nejrychlejším způsobem, jak se přepravovat rychle po obvodu ostrova. Po západním pobřeží se vine několik stovek metrů na mořem, pouze na severu a z východní strany je dálnice níže. Dálniční poplatky nejsou. Rychlostní limit na dálnici je 110km. Jinak stejně jako v EU.

Po silnici se dostanete takřka všude, snad jen s výjimkou Cirque de Mafate. Tam se dostanete zřejmě jen pěšky, nebo volným pádem z vyhlídky Le Maido J. Jak jsem již zmínil, stav silnic je velmi uspokojivý. I lesní cesty do některých horských pasů jsou celkem v dobrém stavu. Vzhledem k velkým převýšením je však třeba počítat s tím, že jsou plné serpentin, a někde nejsou moc široké. Ve výjimečných případech (většinou nefrekventovaně navštěvovaná místa jako Grand Etang) máte problém se vůbec s protijedoucím vozem vyhnout. Je třeba počítat s tím, že v zatáčce v horách můžete potkat nejen osobák ale sem tam i náklaďák (dřevaře).

Styl řízení místních a pravidla silničního provozu
Lze říci, že ježdění po Reunionu je de facto stejné, jako když budete jezdit po Francii (a po Evropě). Pravidla silničního provozu jsou účastníky provozu respektována, až na ojedinělé výstřelky (se kterými se ale setkáte všude). Výskyt zamindrákovaných řidičů je nižší než v ČR. Úroveň značení je na evropské úrovni (Reunion je též de facto EU).

Navigace

Na cestu si obvykle beru vlastní navigaci. Mapku si vždy podle potřeby dokoupím. Co mne překvapilo je, že TomTom nevedl mapu pro Mauritius a Reunion pro novější verze navigace. Překvapivě to ale fungovalo u starší navigace. Takže nakonec vše v pořádku. Navigaci na Reunionu vřele doporučuji, ušetříte spoustu času.

Parkování

Snad s výjimkou větších měst, není většinou problém zaparkovat, jak na vyhlídkách tak u oblíbených cílů typu sedlo u sopky Piton de la Fournaise. Parkuje se bez poplatků.

Pikniková místa

Kolem silnic, zejména v horách najdete spoustu míst určených na piknikování (např. při cestě na vyhlídku Le Maido), většinou s místem na grilování, lavičkami apod. Pokud zamýšlíte někam vyrazit o víkendu, vyražte raději brzy. Nejlepší místa bývají často brzy obsazená, a pokud vyjíždíte do vyšších nadmořských výšek, cesta vám nezřídka 60-90 minut zabere.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..