Výlety po Čechách

Helfenburk

Výlet na Helfenburk

Hrad Helfenburk se nachází v blízkosti městečka Úštěk. Navíc v blízkosti obce Ostré, kde lze najít barokní poutní místo na vrchu Kalvárie (taktéž zvané „Kostelíky“). Všechna tři místa jsou velmi malebná, tudíž se přímo nabízí sem udělat minimálně půldenní výlet někdy v době jara či léta, kdy je vše kolem zelené.

Městečko Úštěk bylo založeno ve 14. století, a mimojiné zde lze najít pěkné náměstí s pozdně gotickými domy.

Pokud vyrazíte o značce směrem na hrad Helfenburk, projdete z náměstí na okraj svahu odkud je pěkný výhled do údolí. Cesta z Úštěku pokračuje ca kilometr po silnici. Pak se od silnice odpojuje a pokračuje směrem k hradu. Pokud si vyberete červenou značku je to o něco delší, ale zato zajímavější s postranním výhledem na hrad.

Hrad Helfenburk je v rámci možností celkem dobře zachovalý, rozhodně se nejedná pouze o další zpustlou zříceninu. Vstupné zde žádné není. Jediná výjimka je pokud chcete nahoru na věž. To lze doporučit, neb je odsud pěkně vidět na hrad a do údolí. Hrad je celkem členitý a zajímavě postavený kolem skalního ostrohu, takže rozhodně stojí za 30 minutovou prohlídku.

Z Helfenburku lze následně pokračovat dál k obci Ostré (a tudíž ke Kalvárii). Nabízí se dvě možné cesty, obě zhruba stejně dlouhé. V obci Ostré se lze občerstvit, a na úpatí Kalvárie je i slušná restaurace. My ale zašli na občerstvení do místní hospůdky, neb nám cestu dál překazilo krupobití. Vrch Kalvárie nabízí kromě Kostelíků také parádní výhled do okolí. Pokud sem dorazíte, mohu doporučit.

Hodnocení:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..