Výlety po Čechách

NPP Peklo

Výlet do NPP Peklo

Národní přírodní památka Peklo je celkem zajímavé místo na krátký odpolední výlet o víkendu, a lze snadno prodloužit.

Nachází se v těsné blízkosti České Lípy, nicméně vyrazit lze i z blízké obce Zahrádky, odkud jsme vyráželi i my. Pokud přijíždíte autem, dá se zaparkovat buď u místního zámku anebo u místní aleje, která vede k Barbořině kamennému mostu.

Značení začíná poblíž zámku, odkud se jde listnatým lesíkem dolů kolem skály se skalními byty. Dále cesta pokračuje kolem dalších větších jeskyní (aka skalních bytů) kam lze přímo nakouknout, pod velkým železničním mostem z 19. století, a skrze malou „obec“ Karba. Odtud pak přes most a do „divočiny“.

Celá cesta se vine podél Robečského potoka, a od Zahrádek až do České Lípy má cca 5km. Údolí je poměrně členité, někde s dřevěnými chodníky, a několika mosty přes potok. Zejména v létě je údolí velmi zelené a příjemně zarostlé vegetací. Po cestě člověk prochází kaňonem potoka se strmými skálami, převisy, a tunelem skrze skálu.

Velmi příjemná procházka přírodou a myslím, že docela vděčné místo i pro výlety s dětmi.

Pro zpestření lze výlet zpestřit a prodloužit odbočkou k ruinám tvrze Frýdlant (z které ale nutno říct zbylo jen pár základových zídek). Zajímavá je také samotná alej v obci Zahrádky, kde jedna z lip skrývá i poetické zákoutí (viz obrázek níže).

Hodnocení:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..