Evropa Svět

Umbaltal, Hohe Tauern

Umbaltal, Vysoké Taury

Údolí Umbaltal začíná u obce Stroden. Do Strödenu se člověk dostane po hlavní silnici z Matrei in Osttirol. Po hlavní se jde až do obce Hinterbichl, kde se odbočí na vedlejší cestu a lze dojet až do Strödenu. U ústí do údolí Umbalfal je parkoviště, kam se vejde několik desítek vozů. Je však třeba počítat s malým poplatkem při vjezdu na parkoviště.

Údolí Umbaltal je výjimečné především množstvím poměrně velkých a vysokých vodopádů, na které v údolí narazíte doslova všude (jak dokumentuje galerie níže). Upřímně jsem je ani nepočítal.

My jsme se vydali údolím nahoru až po Clarahütte (2038m). Vyráží se z parkoviště Ströden ve výšce 1403m.

Cesta nahoru vede podél velkého potoka, který na různých místech přechází ves strmé a mohutné vodopády. U největších jsou u cesty zřízeny vyhlídkové plošiny. Zároveň po obou stranách údolí lze narazit na nesčetné další vodopády. Cesta je příjemná většinou po širší kamenité cestě. Až v druhé části údolí, kde se cesta rozdvojuje klasická široká cesta končí a začíná úzká pěšina, která vede úzkou průrvou mezi oběma úbočími až k chatě Clarahütte (2038m). V létě je cesta lemována rozkvetlými loukami.

Z Clarahütte lze pokračovat dále nahoru, případně tu lze za poplatek přespat, nicméně my jsme se dál nevydávali vzhledem k přicházející bouřce. Nutno říci, že bouřka udělala s úzké stezičky na některých místech mírně adrenalinové chození, i díky pláštěnce, klouzajícímu bahnu a prudkému srázu vedle stezky. Nicméně za hezkého počasí je to nádherný výlet, který není nikterak náročný ani fyzicky ani nevyžaduje žádné lezení. Kolem chaty Clarahütte se pak rozevírá pěkný výhled na hlavní masiv s ledovcem v pozadí.

Na cestu z parkoviště na Clarahütte počítejte cca 4,5-5 hodin bez delších přestávek. Při svižné chůzi lze zvládnout o něco rychleji.

Hodnocení:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..