Afrika Svět

Výstup na Le Grand Benares

Výstup na Le Grand Benares (Reunion)

Grand Benares je třetí nejvyšší hora na Reunionu s vrcholem ve výšce 2896mnm.

Je zřejmě také nejsnáze přístupná pro pěšího turistu, a výstup a sestup zde zvládnout za jediný den.

To vše za předpokladu, že vyrazíte jako my z vyhlídky Le Maido (2205mnm).

 

Z osobní zkušenosti mohu tento postup více než doporučit. Ráno je třeba vyrazit co nejdříve. Jak je na Reunionu zvykem, slunečno a jasno je zpravidla do oběda, a pak se nejvyšší vrcholky rády zabalí do neprostupných oblaků. Ideální je být nahoře na vyhlídce již před osmou hodinou – a čím dříve tím větší šance, že nahoře něco uvidíte.

Vyhlídka Le Maido je parádní. Nejkrásnější část je výhled od údolí Cirque de Mafate, a rozeklané vrcholky stoupající z údolí a obepínající celé údolí, v pozadí s nejvyšší horou Reunionu – Piton de Neiges.

Na vyhlídku Le Maido je nejsnazší vyjet autem. U vyhlídky jsou dvě velká parkoviště. Možná s výjimkou nejvyšší turistické sezóny se dobře vejdete. Kromě toho se ve vrcholové části silnici nachází řada míst v řídkém lesíku, kde lze zastavit a piknikovat.

Z hořejšího parkoviště, přímo pod vyhlídkou pak vede značená trasa na Grand Benares.

Značení až nahoru je velmi dobré. Přesto je možné, že se čas od času ze značené cesty mírně odchýlíte, neboť turisté si hledají nejsnazší cestu, a okolní terén s klečovým porostem jim takových možností nabízí přehršle. Dobrá zpráva je, že obvykle není problém rychle najít cestu zpět ke značce.

V podstatě celou cestu nahoru na Le Grand Benares se budete pohybovat nízkým podrostem.

Vřele doporučuji jít nahoru za suchého počasí. Terén je sice na jednu stranu extrémně prašný, takže budete zbarveni načervenalým prachem až za ušima, ale na druhou stranu – lepší než jít celou cestu v načervenalém bahně.

Přibalte s sebou alespoň litr a půl vody na osobu. Po cestě nejsou žádné studánky (alespoň nikoli při hlavní cestě).

Převýšení z Le Maido na Le Grand Benares je sice cca 690 metrů, ale nejedná se o výstup nikterak náročný. Nejsou zde žádné exponované ani lezecké pasáže, pokud jste někdy absolvovali nějaký výstup v Tatrách, nebude mít problém ani zde.

Na druhou stranu, náročný na psychiku je zpáteční sestup J. Jedná se o to, že cesta je celkem dlouhá, a má spoustu umělých horizontů, takže ačkoli si budete mnohokrát myslet, že jste již pár minut od parkoviště, opak bude pravdou.

Výstup na Le Grand Benares je krásný zejména co se týče výhledů do údolí, které se nabízejí po celou cestu.

Při našem výletu jsme bohužel štěstí na počasí při dosažení vrcholu, takže jsme koukali pouze do mraků, nicméně vrchol hory slibuje výhledy nejen do Cirque de Mafate ale i na opačnou stranu.

Výstup nahoru a dolů trvá cca 7 hodin.

Hodnocení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..