Evropa Svět

Výstup na Musalu

Výstup na Musalu. 2925 m.n.m.

 

Musala je nejvyšší hora Bulharska. Nachází se cca 50 kilometrů od hlavního města Sofie a její vrchol je 2925m nad mořem. Jméno pochází ze spojení „Mus Allah“, tedy Alláhova hora. Nejlépe se sem člověk dostane autem ze Sofie. Silnice jsou vcelku v dobrém stavu.

Ideální výchozí místo je zřejmě Borovec odkud jsme vyrazili i my. Pokud neplánujete vícedenní přechod hřebene, anebo nemáte celý den, pak lze doporučit přiblížení lanovkou z Borovce do cca 1500mnm. Samotný výstup z Borovce až na vrchol by totiž zabral cca 6-7 hodin.

V blízkosti lanovky se nachází několik parkovišť, kde lze snadno za menší poplatek zaparkovat, takže se nemusíte moc zdržovat a rovnou koupit lístek na lanovku.

Od lanovky až k chatě Musala (2389mnm) se jde po široké cestě, která pozvolna stoupá. Lze tedy jít ostřejším tempem. V létě je však třeba počítat s většími davy turistů. My jsme zde byli za dobrého počasí v září, a lidí zde bylo stále požehnaně (ačkoli snesitelně).

Od chaty Musala již pokračuje užší stezka, která místy poměrně zprudka stoupá sutí a mezi kameny. Cestou míjíme několik tmavých ples. Většinu cesty je při ohlédnutí zpět krásně vidět celé údolí.

Ve výšce 2709mnm se nachází „Ledeno Jezero“ a přístřeškem Everest. Zde se lze taktéž občerstvit a napojit, či schovat před špatným počasím. Od tohoto bodu je to nahoru již jen něco okolo jednoho kilometru. Stoupání je dál prudké, někde s klouzající sutí, ale nikterak náročné. Pouze za deštivého počasí je třeba počítat s tím, že některá blátivá místa budou klouzat, zejména při sestupu.

Cesta nahoru se dále větví na dvě – jednu pro klasický pěší výstup, a alternativní cestu s trochou lezení po skalách.

Cestu od lanovky nahoru lze pohodlně zvládnout za 3,5-4h, cesta zpět pak o něco rychleji.

Na vrcholu hory Musala se otvírá nádherný výhled po okolních horách, zejména za slunečného počasí. Je také pěkně vidět zpět do údolí s několika plesy. Na samotné hoře je meteorologická stanice, ale je zde i kamenná chata, a tudíž se lze občerstvit a doplnit tekutiny.

Po sestupu dolů do Borovce člověk ocení pár restaurací v okolí, mimojiné s výborným šopským salátem (osobně jsem měl štěstí na dobrou restauraci, jelikož tak dobrý jsem ještě nikdy nejedl).

Hodnocení:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..